X

Faculty Login

  User Id   :  

  Password  :  

 

  You are a human   :  


Forget Password

 

Sports


2017-2018

The students participated in various International, National, Inter-University, State and Inter-College Level competitions and brought laurels to the college.

Extramural:

The college participated in various Inter-College Tournaments and promoted the students to participate in other district, state, Inter-University and national level tournaments also. Following are the details.

ACHIEVEMENTS  AT  INTERNATIONAL  LEVEL

Aman Saini of B.A. 3rd year

  1. Bagged 16th position in Archery World Cup, Berlin from August 8-13, 2017
  2. Bagged 3rd position in Indian Archery team Asia Cup Stage-2 World Ranking Archery Tournament, Manila Philippines from April 5-12, 2018.

ACHIEVEMENTS   AT   NATIONAL   LEVEL

  • Vishakha Sharma of B.Sc. (Hons.) Zoology participated in 25th Junior National Fencing Championship 2017-18 held at Indoor stadium Kormangala, Karnataka from January 9-12, 2018.
  • Following students participated in 5th youth National Fencing Championship 2017-18 held at Division sports complex, Panchwati, Nasik, Maharashtra from March 29-31, 2018:

1.

Yogesh Yadav

B.Com(Hons) 2nd Year

2.

Himanshu Sharma

B.Com (Hons) 3rd year

3.

Vishakha Sharma

B.Sc. (Hons.) Zoology 2nd year

4.

Vinod Yadav

B.Com (Hons) 2nd year

  • Following students participated in 15th Sub-Junior, 25th Junior and 29th Senior National Korfball Championship 2018 held at Nagpur, Maharashtra from March 28-31, 2018:

1.

Deepak Pant

B.A. 3rd year

2.

Vinay Yadav

B.Com (Hons) 2nd year

3.

Deepanshi

B.Com (Hons) 1st year

4.

Garima Singhal

B.Com (Hons) 1st year

5.

Alka Soreng

B.Com (Hons) 3rd year

6.

Asha Kumari

B.Sc (Hons) Zoology 1st year

7.

Kanchan Nayal

B.Com (Hons) 1st year

8.

Suparna Kandpal

B.Com (Hons) 1st year

9.

Karuna Mandal

B.Sc. Mathematical Sciences 3rd year

  • Abhijeet Rana of B.Sc (Hons) Maths 3rd year participated in 39th Senior National Softball Championship 2017 held at Duttapulia, Nadia, West Bengal from December 25-30, 2017.

ACHIEVEMENTS  AT  ALL  INDIA  INTER  UNIVERSITY  LEVE L

  • Aman Saini of B.A. 3rd year won 2 Gold medals and 1 Bronze medal in All India Inter University Archery Championship, KIIT, Bhubaneswar from December 25-29, 2017.
  • Following students participated in All India Inter-University Korfball Championship held at Osmania University, Hyderabad from March 10-12, 2018:

1.

Asha Kumari

B.Sc (Hons) Zoology 1st year

2.

Himanshu Sharma

B.Com (Hons) 3rd year

  • Following students participated in All India Inter-University Softball Championship held at M.D.U. Rohtak, Haryana from February 25-28, 2018:

1.

Pankaj Panghal

B.Sc. (Hons) Chemistry 2nd year

2.

Rajiv

B.A.  2nd year

3.

Vicky Yadav

B.A. 2nd year

4.

Sudhir Kumar

B.A. 3rd year

  • Rahul Gahlot of B.A. 3rd year participated in All India Inter University Netball Championship held at S.D.M. College, Mangalore University, Karnataka from February 23 – March 2, 2018.
  • Following students participated in All India Inter University Ball-Badminton Championship held at Yogi Vemana University, Kadapa, Andhra Pradesh from December 25-31, 2017:

1.

Himanshu Puniya,

B.A. 2nd year

2.

Ravi

B.A. 2nd year

3.

Sahil Rana

B.Com (Hons) 3rd Year

  • Ankit Singh of B.Sc. Physical Sc. (Comp. Sc.) 1st year participated in All India Inter University Yoga Championship held at K.I.I.T. Bhubaneswar from October 1- 4, 2017.

ACHIEVEMENTS AT STATE LEVEL

  • Following students secured 3rd position in Delhi State Fencing Competition held at Siri Fort Sports Stadium from December 2-3, 2017:

1.

Vishakha Sharma

B.Sc. (Hons.) Zoology 2nd Year

2.

Vinod Yadav

B.Com (Hons) 2nd year

  • Himanshu Sharma of  B.Com (Hons.) 3rd year secured 2nd position in Delhi State Fencing Competition held at Siri Fort Sports Stadium fromDecember 2-3, 2017:

ACHIEVEMENTS AT DISTRICT LEVEL

  • Following students secured positions in West District Fencing Championship held at Metro Palace Banquet Hall from November 11-12, 2017:

1.

Vishakha Sharma

B.Sc. (Hons.) Zoology 2nd year

U- 23 Second

U-20 Third

2.

Himanshu Sharma

B.Com (Hons) 3rd year

First

3.

Vinod Yadav

B.Com (Hons) 2nd year

Third

4.

Yogesh Yadav

B.Com(Hons) 2nd Year

Third

5.

Divyanshu Pathak

B.Sc. Physical Sc. with CS 1st Year

Second

6.

Nitin Kumar

B.Sc. Physical Sc. with CS 1st Year

Third

ACHIEVEMENTS  IN  INTER - COLLEGE  COMPETITIONS

TEAM  EVENTS

  • 1st Place in Inter-College Softball Tournament

1.

Pankaj Panghal

B.Sc (Hons) Chemistry 2nd Year

2.

Rajat

B.Sc (Hons) Chemistry 1st Year

3.

Sandeep kumar

B.Sc (Hons) Chemistry 2nd Year

4.

Sudhir Kumar

B.A. 3rd Year

5.

Rajiv

B.A. 2nd Year

6.

Vikas Yadav

B.A. 2nd Year

7.

Rajeev

B.A. 3rd Year

8.

Dheeraj

B.A. 3rd Year

9.

Vikas

B.A. 1st Year

10.

Ankit kumar

B.Sc. (Hons) Physics 1st Year

11.

Abhijeet Rana

B.Sc (Hons) Maths 3rd Year

12.  

Shyam

B.Com (Hons) 2nd Year

13.

Vijay Bhasin

B.Com (Hons) 3rd Year

14.

Deepak Kumar

B.Sc (Hons) Botany 2nd Year

15.

Arman Khan

B.Com (Hons) 2nd Year

16.

Gaurav Kumar

B.Sc (Hons) Chemistry 3rd Year

17.

Bairister Yadav

B.Sc (Hons) Chemistry 1st Year

18.

Gaurav  Balyan

B.Sc (Hons) Computer Science 2ndYear

  • 2nd position in Inter-College Ball-Badminton Tournament

1.

Himanshu Puniya

B.A. 2nd Year

2.

Ravi

B.A. 2nd Year

3.

Lucky Rana

B.A. 3rd Year

4.

Himanshu Sharma

B.Com (Hons) 3rd Year

5.

Sahil Rana

B.Com (Hons) 3rd Year

6.

Rajeev Kumar

B.A. 3rd Year

7.

Rajiv

B.A. 2nd Year

8.

Yogesh Kumar

B.Com (Hons) 2nd Year

9.

Vikas Yadav

B.A. 2nd Year

10.

Vinod Yadav

B.Com (Hons) 2nd Year

  • 2nd Place in Inter-College Archery Tournament

            1.

Stanzin Jigdal

B.A. 1st Year

2.

Rishabh Shokeen

B.Sc. Physical Sc. (Comp. Sc.) 1st Year

3.

Rohit Shokeen

B.A. 1st Year

4.

Aman Saini

B.A. 3rdYear


INDIVIDUAL   EVENTS

TAEKWONDO

POSITION

1.

Vishal Chaturbuj

B.A. 3rd Year

Second

2.

Ichcha Nigam

B.Sc  (Hons) Life Science 1st Year

  Third

 

ARCHERY

POSITION

1.

Aman Saini

B.A. 3rd Year

First

2.

Stanzin Jigdal

B.A. 1st Year

Third

PARTICIPATION   IN   INTER - COLLEGE  TOURNAMENTS

22 Teams from the college participated in 16 Sports in Inter-College Tournaments

S.No.

SPORT

SECTION

1.

Ball-Badminton

Men & Women

2.

Badminton

Men & Women

3.

Basketball

Men & Women

4.

Taekwondo

Men & Women

5.

Netball

Men & Women

6.

Chess

Men & Women

7.

Korfball

Men & Women

8.

Boxing

Men

9.

Judo

Men

10..

Baseball

Men

11.

Athletics

Men

12.

Softball

Men

13.

Football

Men

14.

Cricket

Men

15.

Table-Tennis

Men

16.

Archery

Men

Intramural:

The Intramural was organised in the form of Inter-Departmental Tournaments (Football and Badminton), Inter-Class Tournament (Tennis-Ball Cricket) and Intra- College (Individual) Competitions (Chess). The Annual Sports Day was held on April 13, 2018. Mr. Anup Kumar (Arjun Award- Kabaddi) was the Chief Guest.

 

 
2015-2016
 
The students participated and won positions in International, National, State, All India Inter-University and Inter-CollegeTournaments.
 
Achievements at International Level
Aman Saini of B.A.I yearbrought laurels to college by winning the Bronze Medal at internationallevel as a member Indian Team in Archery (Compound) for Asia Cup (Junior) Stage-I . The event was held from 20th to 26thMarch, 2016 at Bangkok, Thailand. 
 
Achievements at National &All India Inter-University Tournaments
A number of students have participated as well as won positions in national and All India Inter University Tournaments of various games like Net Ball, Basket Ball, Soft Ball, Ball Badminton etc. The student wise achievements need a mention ( Table 2).
College Korfball Team:Participation in 27th Senior National Korfball Championship,Nagpur, Maharashtra 5th- 8th March’16 
Himanshu Sharma B.Com. (H), II Sem.
Vaibhav Kumar B.Sc. Chemistry (H), IV Sem.
Deepak Pant B.A Prog., II Sem.
Mansi Ahuja B.A.Eco (H), VI Sem.
Pooja Yadav Bms,VI Sem.
Akshita Bhardwaj B.Sc. Mathmatical Sci., II Sem.
Aarti  B.Com. (H). IV Sem.
Yamini Bansal B.Sc. Physical Science,IV Sem.
Sadhana Basumatary B.Com. (H)., IV Sem
 
Table2:Achievements in National and  All India Inter-University Tournaments
 
1. Alpana Singh B.A Eng. (H), IV Sem.
3rd Place in 28thJunior National Netball Championship, Chandigarh 25th-28th June’15  
2nd Place in33rd Senior National Netball (Men & Women) Championship, Greater Noida, U.P., 24th to 30th March 2016. and participation in National Level Women Sports Competition (Basketball,Grp 1), Hyderabad 9th- 12th Feb’16 
 
2. Raees Alam Botany (H), VI Sem.
Participation in 37th Senior National Softball Championship,Chandigarh 27th Oct-1st Nov’15  &in
All India Inter University Softball Competition, L.P.U, Phagwara, Punjab 14th Feb 2016  
 
3. Aayush Kr. Jha B.Com. (H),VI Sem.
Participation in 8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th -8th July'15 &
61st Junior National Ball Badminton Championship, Bhillai, Chhattisgarh, 24th–28th Sep’15 &
All India Inter University Ball Badminton Competition, Mangalore, 2nd- 6th Jan’16.
 
4. Naveen Chaudhary B.A (Prog).,IV Sem.
2nd Place in 7th Inter Zonal National Softball Championship, 10th-12th Jan’16
3rd Place in North Zone Softball Championship, Parwanoo (H.P) 6th- 8th Nov’15 
Participation  in 8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th-8th July'15.
 
5. Sugam Mavi B.A Eng (H),VI Sem.
2nd place in All India Inter University Baseball Competition, Chandigarh 21st Feb- 26th Feb’16 and participation in
8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th-8th July'15
 
6. Deepak Kumar B.Sc. Physics (H).,VI Sem.
2nd place in All India Inter University Baseball Competition, Chandigarh 21st Feb- 26th Feb’16 and Participation in 
37th Senior National Softball Championship, Chandigarh 27th- 1st Nov’15 
 
7. Himanshu Vats B.Sc. Physics (H).,IV Sem.
Participationin 8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th-8th July'15 & in 37th Senior National Softball Championship, Chandigarh 27th- 1st Nov’15 
 
8. Himanshu Sharma B.Com. (H).,II Sem. 
Participationin 61st Junior National Ball Badminton Championship, Bhillai, Chhattisgarh, 24th – 28th Sep’15.
 
9 Akshay Kumar B.Com. (H).,VI Sem.
Participationin All India Inter University Softball Competition, L.P.U, Phagwara, Punjab 14th Feb 2016.
 
10 Ankit Kasana Maths (H),VI Sem.
Participationin 61st Junior National Ball Badminton Championship , Bhillai, Chhattisgarh, 24th – 28th Sep’15.
 
11. Dheeraj  B.A. (Prog),II Sem.
Participation in 8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th-8th July'15 &
Participationin 61st Junior National Ball Badminton Championship, Bhillai, Chhattisgarh, 24th – 28th Sep’15.
 
12. Harsh Pandey B.Com. (H).,IV Sem.
3rd place North Zone Softball Championship, Parwanoo (H.P) 6th- 8th Nov’15 &
Participationin 8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th-8th July’15.
 
13.Divij Gugnani B.Com. (H).,IV Sem.
Participationin 8th West Zone National Softball Championship, Indore 6th-8th July’15 () &
Participationin 37th Senior National Softball Championship, Chandigarh 27th- 1st Nov’15  
 
14. Nirbhay Singh B.Sc. Physical Science,IV Sem.Participation in 28th Junior {U-19} National Netball Championship, Chandigarh, 25th- 28th June 2015.
 
 
Participation in All India Inter University Netball Championship, Chandigarh 14th – 18th March, 2016
 
• Nikhil Chaudhary B.A Prog.,II Sem.,
• Akash  B.Sc. Physical Science IV Sem 
• Nirbhay Singh B.Sc. Physical Science,IV Sem
Achievements at State Level
3rd Place in 18th Delhi State Softball Championship, New Delhi, 25th-27th Mar 2016 
• Rajeev Kumar B.A. Prog, II Sem 
• Aayush Kr. Jha B.Com. (H), VI Sem. 
• Naveen Chaudhary B.A (Prog). IV Sem. 
• Himanshu Vats B.Sc. Physics (H,. IV Sem.
•  Dheeraj  B.A. (Prog),II Sem. 
• Harsh Pandey B.Com. (H).,IV Sem
 
3rd Place in Delhi Olympic Games (Netball) 23rd- 30thOctober’15 Team:
• Ekta Jain BBS IV Sem. , 
• Pooja Yadav BMS VI Sem. ,
• Alpana Singh B.A Eng. (H),IV Sem. and 
• Mansi Ahuja B.A.Eco (H),VI Sem
 
First place in 15th Haryana State Kick Boxing Championship, Rohtak 18th- 19th July’15 {75-81 Kg Weight Category}
Hemant Singh B.Sc (H),Botany VI sem 
 
35th Haryana State Archery Championship, Hissar, 24th- 26th Oct’15 
II Place (Senior Team Event),  
II Place (Individual Event), 
 III Place ( Junior- Individual Event)won by  Amrita Singh  Maths (H),VI Sem
 
Achievements at Inter College Tournaments: Individual
Aman Saini of B.A.I year won Inter College Archery Championship of DU.
Amit Dubey Bsc. Mathematical Science, IV Sem got (3rd Place) in Inter CollegeBoxing Championship 
Kuldeep Sagar Bsc Physical Sc. with CSs ,2ndInter College Judo Championship (3rd Place)
 
College Netball Team- I Placein Inter-College Netball (M)Tournament 
Akash  B.Sc. Phy Sc,IV Sem.
Nikhil Chaudhary B.A Prog.,II Sem.
Nirbhay Singh B.Sc. Phyl Sc,IV Sem.
Himanshu Sharma B.Com. (H). II Sem.
Vaibhav Kumar B.Sc. Chemistry (H).,IV Sem.
SauravYadav Eng. (H).,IV Sem.
Rohit Tehlan B.A Prog.,II Sem.
Rohit Bhardwaj B.A Prog.,II Sem.
Rahul Gahlot B.A Prog.,II Sem.
Sharad Saxena B.Sc. Phy Sc,II Sem.
Chirag Lakra B.Sc. Chemistry (H).,VI Sem.
Deepak Pant B.A Prog.,II Sem 
 
CollegeBaseball Team -III Place inInter-CollegeBaseball(M)Tournament 
Raees Alam Botany (H),VI Sem.
Aayush Kr. Jha B.Com. (H),VI Sem.
Naveen Chaudhary B.A (Prog).,IV Sem.
Sugam Mavi B.A Eng (H),VI Sem.
Deepak Kumar B.Sc. Physics (H).,VI Sem.
Himanshu Vats B.Sc. Physics (H).,IV Sem.
Akshay Kumar B.Com. (H).,VI Sem.
Dheeraj  B.A. (Prog),II Sem.
Harsh Pandey B.Com. (H).,IV Sem.
Abhijeet Rana B.Scmaths(H),II Sem.
Gaurav Kumar B.Sc Chemistry(H),II Sem.
Sudhir Kumar B.A. (Prog),II Sem.
Vijay Bhasin B.Com (H)s,II Sem. Sem
Jitender B.A. (Prog),II Sem.
Rajeev Kumar B.A Progm.,II Sem.
Divij Gugnani B.Com. (H).,IV Sem.
 
College Softball Team - III Place inInter-College Softball(M)Tournament 
Raees Alam Botany (H),VI Sem.
Aayush Kr. Jha B.Com. (H),VI Sem.
Naveen Chaudhary B.A (Prog).,IV Sem.
Sugam Mavi B.A Eng (H),VI Sem.
Deepak Kumar B.Sc. Physics (H).,VI Sem.
Himanshu Vats B.Sc. Physics (H).,IV Sem.
Akshay Kumar B.Com. (H).,VI Sem.
Dheeraj  B.A. (Prog),II Sem.
Harsh Pandey B.Com. (H).,IV Sem.
Rajeev Kumar B.A Progm.,II Sem.
Divij Gugnani B.Com. (H).,IV Sem.
Jitender B.A. (Prog),II Sem.
Abhijeet Rana B.Scmaths (H),II Sem.
Gaurav Kumar B.Sc Chemistry(H),II Sem.
Sudhir Kumar B.A. (Prog),II Sem.
Vijay Bhasin B.Com (H)s,II Sem. Sem